Bike tourism

Natural water

Public Bike Systems

The history of hungarian road building

Construction of outlying roads

közösségi tervezés

Ki ne ismerné a „skandináv lakóparkok” legendáját, ahol állítólag csak azután alakítják ki a járdákat, ha már egy-két éves használat után látszik, hogy merre taposták le a füvet a lakók. Mint a legtöbb legenda, ez a történet is hihető, ráadásul használható urbanisztikai ötletnek is tűnik. És mint a legtöbb legendának, ennek is a bizonytalan a forrása; ha engem kérdeznek, szerintem sohasem létezett ilyen járdaépítési gyakorlat Skandináviában.

 

A tervezett filmsorozat szerkesztői néhány városfejlesztési legendának szegődtek a nyomába, hogy kinyomozzák, hogy mi igaz, és pláne, hogy mi hasznosítható belőlük.

 

A legendákból adaptálható városfejlesztési forgatókönyvek válhatnak.

 

E forgatókönyvek közös vonása, hogy

 

– előképe valahonnan nyugatról származik

– többnyire van hazai alkalmazás (vagy elszigetelt példa, vagy éppenséggel kormányzati direktíva)

– a modell alkalmazható lenne azon a településen is, ahol Ön lakik.

 

Egy-egy jó gondolat, egy városfejlesztési modell nem lehet senkinek sem a szellemi privilégiuma, hanem olyan közkincs, amelyet mindannyiunknak ismernünk, s ha hasznosnak mutatkozik, használnunk kell. A film pilot epizódjai elsőként tesznek kísérletet a hazai terepen kipróbált eszközök bemutatására. Szakmánk társadalmasítását (azaz hogy az urbanisztikai gondolatok gyökeret eresszenek a városi vezetők, civil szervezetek, általában a lakosság körében) segíti a laikusoknak is érthető, egyszerű nyelvezet.

 

A tervezett epizódok az elmúlt években, Letenyei László szerkesztésében megjelent Kortárs városfejlesztési modellek c. könyvsorozat szakmai anyagaira építenek, együttműködésben a Magyar Urbanisztikai Társasággal és a Budapesti Corvinus Egyetemmel.